Skvěle si odpočinout je opravdu k nezaplacení, ale zdravý spánek je někdy boj. Navíc ovlivňuje úplně vše od kvality pleti, nálady i schopnosti zvládat stres, proto problémy se spánkem rozhodně nepodceňujte. Pokud se vám nedaří usnout nebo se ráno budíte jako zombie, protože jste se v noci často budili, věřte, že existují naprosto přírodní řešení, jak zase spát jako Šípková Růženka.
Modrá není dobrá
Když se večer vystavujeme modrému světlu, narušujeme přirozenou produkci spánkového hormonu melatoninu, který by se jinak začal tvořit pár hodin po setmění. Díky modrému světlu se ale jeho produkce snižuje nebo nemusí vůbec nastat, což narušuje zdravý spánek. Jak se mu vyhnout? Vyměňte si doma žárovky za ty zdravé, vhodné pro kvalitní spánek. Tedy čím teplejší, tím lepší. Ideální je oranžová barva kolem 1600-2000K a důležitý je také index podání barev (CRI), který by měl být minimálně 80, ale ideálně vyšší. Že vám rozhodně kvalitní spánek nezajistí obrazovky, snad ani nemusíme zmiňovat. Zkuste je vypnout alespoň hodinu před spaním. Pokud se nemůžete vzdát obrazovek, můžete si aspoň pořídit speciální brýle, které modré světlo blokují. (Přečtěte si více o modrém světlu na stránkách ministerstva zdravotnictví.)
Oleje na pomoc
Esenciální oleje jsou jedním z ověřených pomocníků pro klidný spánek. Vůně levandule, heřmánku, bergamotu, ylang-ylang a cedrového dřeva vám pomůžou uklidnit mysl před spaním a zbavit se stresu. Ideální je udělat je vaší součástí večerního rituálu. Pravidelně se opakující aktivity dávají mozku signál, že je čas odpočinku a esenciální oleje tenhle proces dokážou podpořit. Součástí rituálu může být také teplá koupel hodinu až dvě před spaním, následkem večerního cirkadiánního rytmu se snižuje tělesná teplota. Pokud si dáte teplou koupel ve správný čas, podpoříte tento přirozený proces, usínání bude snažší a vy budete mít mnohem lepší hluboký spánek.
Růžový šum
Studie naznačují, že dalším z triků, jak zlepšit hluboký spánek, je růžový šum. Lidé, kteří během noci poslouchali růžový šum, měli fáze hlubokého spánku delší. Lepší hluboký spánek neznamená jen zdravý spánek, ale také lepší paměť a soustředění. Různé druhy růžového šumu najdete na youtube, spotify nebo apple music, můžete si tak lehce vybrat ten, který vám je nejpříjemnější.
Přírodní doplňky stravy na spaní
Aby vaše mysl mohla opravdu vypnout, potřebuje, aby náš mozek měl vše důležité ke správnému fungování. S tím nám můžou pomoct přírodní doplňky na spaní. Jedním z nich je hořčík, který pomáhá mozku přepnout do klidového režimu. Reguluje totiž mozkovou aktivitu, je důležitý během tvorby spánkového hormonu melatoninu a zvyšuje množství GABA, kyseliny která má uklidňující efekt, jak během dne tak před spaním. Nízká hladina GABA totiž může způsobit nervozitu a pocit stresu. Zinek působí podobně, také je ho potřeba k tvorbě melatoninu, působí proti depresi a společně s hořčíkem znásobuje uklidňující efekt. Další z našich ověřených uklidňujících pomocníků je také CBD. Je potřeba ale zvolit správnou dávku podle vaší potřeby a váhy.