Jak se zbavit mastné pleti? Nejdřív musíme znát příčinu
Proč se pleť vůbec mastí a proč přílišný lesk někoho trápí víc než ostatní? Mazové žlázy máme všude po těle s výjimkou dlaní a chodidel. Právě na obličeji a pokožce hlavy se jich ale nachází nejvíc. Maz neboli sébum, které produkují, pokožka potřebuje k tomu, aby zůstala vyživená, hydratovaná a pružná. Na jejím povrchu zároveň plní funkci ochranného filmu. Problém však nastává, když je ho až moc. Nejčastěji je tento jev způsobem následujícími faktory:
- Hormonální nerovnováha – zvýšená hladina androgenních (mužských) hormonů, nejen v pubertě, ale i užívání hormonální antikoncepce, těhotenství nebo probíhající onemocnění hrají velmi výraznou roli.
- Věk – a to zejména v období puberty, kdy se činnost mazových žláz zvýší až 500×.
- Původ – lidé z teplejších oblastí mají většinou mastnější pleť. Jde o přirozenou reakci organismu, jež má za cíl předejít extrémnímu vysušení pokožky.
- Rozšířené kožní póry – čím více jich máte, tím větší množství mazu produkují.
- Nevhodná kosmetická péče a nadměrné mytí – časté čištění pleti micelární vodou nebo používání agresivních produktů (zejména peelingu) pokožku zbavuje ochranné bariéry a dráždí ji. Zvýšená činnost mazových žláz je i v tomto případě jejím obranných mechanismem.
- Nezdravý životní styl – hlavně nadměrná konzumace alkoholu, kouření a stres. Problémy s pletí může vyvolat i nesprávně nastavený jídelníček s nedostatkem vitamínů (především B2 a B5).
Objevte péči o mastnou pleť z naší clean beauty nabídky.
Mastná pleť a kosmetické produkty
Volba správných beauty pomocníků má na mastnotu pleti velký vliv. Možná to jsou právě nevhodné ingredience vámi používaných produktů, které vám stojí v cestě za bezchybnou pletí. Které to tedy jsou?
Na váš blacklist by měly jít především agresivní umělé látky a ropné deriváty v čele s parafíny, silikony a konzervanty. To proto, že jde o složky našemu organismu nepřirozené, jež mohou způsobit podráždění. Stejně tak je to i s alkoholem, častou kosmetickou surovinou, která ale pleť velmi vysušuje a ke zdravé produkci kožního mazu rozhodně nepřispívá.
Může se zdát, že s přírodními ingrediencemi nemůžete šlápnout vedle. Ale pozor, některé povaze mastné pleti prostě nesvědčí. Jde zejména o hutnější, těžké oleje – kokosový, rakytníkový a sezamový. Problematické jsou také přírodní okluzivní látky jako třeba kakaové máslo, včelí vosk a lanolin. Tyto složky samy o sobě nejsou nijak závadné, jsou například skvělými pomocníky při péči o suchou pleť, jen ne pro tu vaši.
Šest jednoduchých tipů, jak na mastnou pleť
1. Používejte šetrnou a cílenou kosmetiku na mastnou pleť
Zdá se vám, že krásná pleť prostě není vaším osudem? Chyba lávky – i mastné pleti můžete výrazně pomoci dodržováním následující zásad. Hlavně to nevzdávejte! Jdeme na to.
Zapomeňte na univerzální produkty a zaměřte se na ty, které myslí na specifické vlastnosti a požadavky vaší pokožky. Dnes už si nemusíme mazat celé tělo vazelínou. Dejte přednost přírodním přípravkům s lehkou texturou, ideálně fluida. V nich obsažené složky by měly být nekomedogenní, aby nedocházelo k dalšímu ucpávání pórů, a pak vzniku černých teček a pupínků.
Pupínky? Kosmetika pro aknózní pleť je vaším spojencem
A spolu s ní přírodní ingredience, které si zároveň vezmou na starost léčbu probíhajících zánětů či redukci zčervenání. Takovými superhrdiny jsou jíl, aktivní uhlí, zinek, vitamín E. Ve vašem beauty arzenálu by neměly chybět produkty k lokálnímu ošetření pupínků, ať je vaše přírodní kosmetika na akné co nejefektivnější.
Nepodceňte ani výběr dekorativky
I když máte mastnou pleť, nemusíte se tónovacích krémů a make-upu zříkat. Skvělou volbou jsou BB krémy, které se kromě sjednocení tónu pleti a lehkého zakrytí nedostatků postarají také o její hydrataci. Při jejich výběru však buďte opatrní na jejich složení. Hledejte odlehčenou texturu bez hutných komedogenních olejů. Hutné make-upy navíc zvýrazňují pórovitou texturu pleti, která pak nevypadá hezky.
2. Buďte mistrem v čištění
Typickým znakem mastné pleti jsou rozšířené póry. Odumřelé šupinky kůže, nečistoty a přebytečný maz mají tendenci usazovat se právě v nich a podnítit vznik zánětlivých pupínků nebo nezánětlivých černých teček. Abyste tomu předešli, je nutné pleť důkladně čistit, a to jak ráno, tak večer a jednou nebo dvakrát do měsíce absolvovat hloubkové čištění pomocí šetrných scrubů, peelingů nebo masek. Takový dobrý peeling nebo maska je nakonec i docela příjemný večerní rituál k seriálu, no ne?
Čím čistit mastnou pleť?
Přílišné mytí a používání agresivní čistící kosmetiky zbavuje pokožku olejů, které do určité míry potřebuje. Reakcí vysušené pleti by byla opět zvýšená produkce kožního mazu. Abyste z tohoto začarovaného kruhu vystoupili, je nutné k očistě používat pouze šetrné přípravky, nejlépe přímo cílené na mastnou pleť.
3. Hydratovat? Hydratovat!
Může se to zdát zvláštní, ale i mastná pleť potřebuje svoji porci hydratace. Po čištění proto tento krok určitě nevynechávejte a pleti dodejte potřebnou vláhu. Jen se vyhýbejte hutným krémům a volte ty s lehkou konzistencí. V ideálním případě by jim neměl chybět ochranný faktor a antibakteriální a zklidňující složky. Dávku hydratace je možné doplnit i pleťovými maskami.
4. Dejte šanci olejové terapii. Někdy umí zázraky.
Aplikovat na mastnou pleť ještě více oleje? Ano! Takové pleťové oleje jsou totiž ze své chemické podstaty velmi podobné kožnímu mazu. Tělu jsou tak naprosto přirozené, čímž se minimalizuje riziko podráždění. Navíc jsou nabité vitamíny a dalšími cennými látkami. Postarají se o čištění pleti, její zklidnění, hydrataci i léčbu zánětů.
Je však obzvlášť důležité vybrat si takový přírodní olej, který nechá vaši pleť dýchat a nepřispěje k dalšímu ucpávání pórů. Tohle jsou naši/vaši favorité:
- Jojobový olej – olejový šikula, který vyhovuje všem typům pleti!
- Konopný olej – díky obsahu protizánětlivého CBD účinně bojuje s infekcí.
- Šípkový olej – voňavý olej s vysokým obsahem vitamínu C, který zesvětluje zčervenání, pomáhá předcházet pupínkům a dodává pleti potřebnou výživu.
Náš tip! Oleje doporučujeme používat jako noční krém, resp. noční sérum. Ráno po umytí tváře aplikujte už jen lehký krém – vyhnete se tak nežádoucímu lesku během dne.
5. Peeling? Ano, ale nepřehánět
Pravidelná exfoliace z pokožky odstraní odumřelé kožní buňky, stimuluje tvorbu těch nových a zbaví pleť nečistot, aby mohla znovu volně dýchat. Peeling je důležitý pro všechny typy pleti, klíčem k úspěchu je ale šetrnost vybraného produktu a správná frekvence jeho používání. Dbejte na to, aby jeho abrazivní částečky byly opravdu jemné. Vybírejte z přípravků určených na obličej, popřípadě hledejte označení „gommage“. Nic nebrání tomu, abyste se do jeho výroby pustili sami doma. A jak často ho do své zkrášlující rutiny zařadit? Odolejte pokušení používat ho každý den, jednou či dvakrát měsíčně je to dostačující.
6. Zařaďte do své rutiny vhodné pleťové masky
Jednou týdně, a to právě po exfoliaci, dopřejte své pleti hloubkovou čisticí masku. Vybírejte ty s obsahem jílu nebo aktivního uhlí. Tyto látky stahují póry, pleť čistí, zmatňují a zmírňují záněty. Vašimi dalšími silnými spojenci budou také med nebo výtažky z aloe vera. Ty mají antibakteriální a antiseptické vlastnosti, pleť osvěžují, hydratuji a zklidňují.
Objevte ty nejlepší pleťové masky a peelingy, které dotáhnou vaši kosmetickou péči k dokonalosti! Do naší nabídky jsme zařadili ty s opravdu luxusními ingrediencemi, jako jsou zlato nebo nanovlákna!