Clean beautyPéče o pleťPéče o tělo

Proč se vyhnout silikonům v kosmetice?

Proč se vyhnout silikonům v kosmetice?

Silikony, jedny z nejčastěji používaných látek v kosmetice. Jeden z důvodů jejich velké popularity je jednoznačně cena, která je velmi nízká, jejich používání v kosmetice se proto výrobcům opravdu vyplatí. Nemyslete si ale, že jsou snad hříchem jen levné kosmetiky. Naopak, používají je téměř všechny značky, včetně těch luxusních, najdete je tak třeba i v odličovacím mléku od Dioru nebo v make-upu populární značky NARS.

K čemu slouží silikony

Silikony jsou velmi populární, dodávají kosmetice hedvábnou, bohatou strukturu, díky níž je pleť na dotek hladší a sjednocenější. Vzbuzují v nás pocit, že s pletí umí divy a opravdu fungují.

Většina silikonů je nerozpustná ve vodě (a ty zbývající jsou rozpustné jen částečně), a je proto těžké je z pokožky smýt. Pokud jsou navíc obsažené v odličovacím mléku nebo cleanseru, přijde nám, že máme pokožku už čistou. 

Za jejich hlavní funkci se považuje hydratace, ale samy o sobě hydratační schopnost nemají. Místo ní sedí na naší pleti jako potravinová fólie, pod kterou udržují pot, bakterie a odumřelé kožní buňky. Zanášejí tak póry, poškozují přirozenou kožní bariéru a pokožka kvůli nim přichází o svoji schopnost přirozeně hydrataci regulovat. U některých typů pokožky můžou způsobovat akné, zatímco u jiných suchá místa a začervenání. Nevhodné jsou proto silikony pro citlivou pleť nebo pleť se sklony k ekzému, růžovce nebo akné.

Navíc omezují vstřebatelnost některých aktivních látek, a můžou tak jejich pozitivní účinky významně narušit.

Silikony a vlasy

Silikony jsou v šamponech opravdu velmi populární. Silikony totiž obalí každý vlas a vytvoří na něm neviditelný film. Díky tomu pak působí vlasy, že jsou lesklé a hladké na dotek. Bohužel je ale nejde jen tak smýt. Časem se vrství a vlasy se můžou více mastit, vypadat zplihle, nebo naopak vysušeně. Silikony k nim totiž nepustí opravdové hydratační složky šamponu ani další vyživující aktivní látky, způsobují tak jejich větší lámavost a vlasy se hůř rozčesávají. 

Existují lepší silikony?

Nevýhody popsané výše se snaží výrobci kompenzovat používáním částečně rozpustných (dají se lépe smýt vodou) nebo těkavých silikonů (samy se vypaří). Komplikované je, že se vzájemně kombinují a pro spotřebitele je těžké určit, jaké silikony vlastně výrobce použil, pokud tedy doma nemáte chemickou laboratoř. I rozpustné a těkavé silikony ale pro naše zdraví představují nebezpečí. Jednak jsou nerozložitelné v životním prostředí, tudíž i neodbouratelné pro naše tělo. Ale hlavně můžou být ve výrobě kontaminovány jinými, pro nás toxickými sloučeninami nebo jsou samy nebezpečné (některé jsou považovány za karcinogenní nebo ohrožující reprodukční zdraví).

Za nás tedy do kvalitní péče o pleť nepatří. V přírodní kosmetice se nesmí používat, a hlavně to ani není potřeba, přírodní kosmetika totiž nabízí velké množství bezpečných a zdraví prospěšných alternativ. Vyzkoušejte naši pečlivě vybranou přírodní kosmetiku bez silikonů.

Zobrazit další

Clean beauty: co to znamená?
Přírodní způsoby jak zlepšit spánek (které opravdu fungují)