Clean beautyPéče o pleťPéče o tělo

Pokožka a těhotenství, vše, co potřebujete vědět

Pokožka a těhotenství, vše, co potřebujete vědět

Během těhotenství se v těle děje spousta velkých změn a tyto změny můžeme pozorovat i na pokožce. Víte, co vás může během těhotenství potkat a jak se o pokožku správně postarat?

Během těhotenství se v těle děje spousta velkých změn a tyto změny můžeme pozorovat i na pokožce. Vlivem zvýšené produkce hormonů můžeme pozorovat tmavnutí mateřských znamének a tvorbu pigmentových skvrn. Pleť ale reaguje na hormony různě, u někoho se objeví vysušená pokožka nebo se produkce mazu „zblázní“ a objeví se akné.

Můžete v těhotenství opravdu zářit? Samozřejmě! Zvýšená produkce hormonů může způsobit zvýšenou produkci seba a pokožka pak působí zářivěji. Stejně tak zvýšený průtok krve během těhotenství dělá tváře a hrudník červenější a může vypadat trochu jako přirozená tvářenka. Hlavně pokud máte tenčí pokožku.

Někdo ale může naopak vypadat extra pobledle. Během těhotenství také tělo více zadržuje vodu nebo se můžou objevit popraskané žilky a to rozhodně nikomu na sebevědomí nepřidá. Těhotenství je prostě plné změn na všech frontách a je dobré mít realistická očekávání.

Strašák jménem STRIE

Strie vznikají, protože se naše kůže napíná příliš rychle. Jak moc jsme náchylní k vzniku strií, ovlivňuje hlavně genetika. Na druhou stranu vyživená, hydratovaná kůže je lépe připravená na postupné napínání. Proto je dobrý nápad bříško pravidelně mazat, jakmile zjistíte, že jste těhotná. V posledních měsících potom mazat klidně 2–3x denně. Pravidelná hydratace navíc pomůže s nepříjemným pocitem svědění a pnutí. 

Suchá, nebo mastná?

Pokožka na obličeji se může vlivem těhotenství začít nadměrně mastit nebo naopak být velmi suchá. V obou případech se ale můžete spolehnout na přírodní kosmetiku. 

Pokud je suchá, je důležité dodat pokožce vláhu a uzamknout ji uvnitř. Skvělou volbou je proto sérum s kyselinou hyaluronovou v kombinaci s pleťovým olejem nebo krémem obsahujícím hořčík. 

Těhotenství a slunce

Zvýšená produkce melaninu a estrogenu činí pokožku náchylnější na vznik pigmentových skvrn a snížené množství kyseliny listové ji činí zase citlivější na slunce. Kvalitní SPF je proto naprostým základem péče o pokožku během těhotenství.
SPF na tvář bychom měli používat po celý rok každý den, i přesto, že zůstáváme doma. Intenzita UVA se během dne ani roku nemění a sklo oken neposkytuje žádnou ochranu. Kvalitní krém s vysokým ochranným faktorem na minerální bázi je nejlepší volbou během i mimo těhotenství. Chrání nás totiž nejen před vznikem rakoviny, ale také pigmentovými skvrnami a předčasným stárnutím.

To nejlepší pro vás, to nejlepší pro miminko

Všichni, ale speciálně ženy během těhotenství nebo kojení, by se měli vyhýbat běžné, konvenční kosmetice. V laboratořích Novexpert provedli zajímavou studii, kde testovali rozložitelnost běžné a přírodní kosmetiky. Do 28 dní se přírodní plně rozložila, zatímco konvenční kosmetika zůstala v původním stavu. Kosmetika proniká naší kůží do těla, stejně jako se třeba kůží vstřebávají hormonální náplasti, a v těle se ukládá. Pokud se konvenční kosmetika nerozloží v přírodě, nemůže ji odbourat ani naše tělo a bohužel se také ukládá v těle plodu. 

Během těhotenství je nevhodný také retinol, a to i v přírodní kosmetice

Rozhodně se ale nemusíte bát používat vitamin C. Pomůže, pokud se objevily pigmentové skvrny. Pokud zrovna nepatříte mezi ty šťastnější a těhotenství vám nedodalo zdravou záři, vitamin C vám ji pomůže dohnat. 

Zobrazit další

Jak na vrásky v očním okolí?
Krása prochází žaludkem