Clean beautyLifestylePéče o pleťPéče o tělo

Krása prochází žaludkem

Krása prochází žaludkem

„Jste to, co jíte“, „láska prochází žaludkem“, „kroutí se mi z toho žaludek“... Schválně, kolikrát za život jste slyšeli rčení o tom, jak zásadní je, co konzumujete? Zatímco do nedávna vám mohly připadat roztomilé poučky od babičky, jako něco, nad čím zlehka mávnout rukou, v 2021 už je četnými studiemi potvrzená věc, že střevní mikrobiom je ještě důležitější, než se čekalo. Vaše střevo je totiž váš druhý mozek. A dost možná ten hlavní, co tomu všemu šéfuje.

Ty jsi ale střevo!

Střevní mikrobiom je soustava ze sbírky bakterií, virů, hub a prvoků. Podporují správné trávení potravy a jsou takovým pomocníkem nebo filtrem mezi naším vnitřním tělem a vnějším světem. Fun fact: Celkově je v samotném lidském trávicím systému více než 100 bilionů bakterií. Ano, 100 bilionů! To znamená, že jejich celková hmotnost se pohybuje od 0,25 do 2 kg!

I když se to může zdát děsivé, hrají v těle opravdu důležitou roli. Pokud je trávicí ústrojí zdravé, dokáže samo odstranit škodlivé elementy jako jsou toxiny, chemikálie, škodlivé bakterie a podobně. Aby střevní sliznice nevstřebávala nic jiného než tělu prospěšné látky, nachází se v ní imunitní buňky, které dávají pozor na to, aby do krve přes střevní sliznici neproniklo nic škodlivého. Až 60 % svého imunitního systému máte uloženo právě tady.

Váš druhý mozek

Také jde o jediný orgánový systém, který je samostatná jednotka. Je sice nejcitlivější, ale také jediný, který si od mozku nenechá říkat, co dělat. Střevo si jede po svém. Nemyslí za nás, ale velice intenzivně komunikuje s „horní jednotkou“ a hraje klíčovou roli při vzniku mnoha zdravotních problémů. Rada k dobru: rozhodně si takového tvrdohlavce nechcete rozházet, právě naopak. Toho si chcete hýčkat.

Vaše péče o vnitřní prostředí střev bez nadsázky ovlivní vše ve vašem životě. Má moc určit a ovlivnit jak bude vypadat vaše #healthybod, vaše chování a mood-swings, i vaše vztahy, protože souvisí nejen s imunitou, ale také duševním zdravím. A samozřejmě má i přímý vliv na to, jak pružnou a zářivou máte pleť.

Happy gut = juicy skin

To může znít trochu zvláštně, ale váš střevní mikrobiom podle nedávného výzkumu publikovaného v Frontiers in Microbiology komunikuje s vaší pokožkou mnoha způsoby. Je to jednoduché. Například způsob, jakým vaše střeva reagují na vaši stravu, může ovlivnit zánětlivou reakci těla. A to může vyvolat kožní problémy – psoriázu, ekzémy a akné.

Zdravé střevo je základ vašeho zdraví a tedy ten nejzásadnější recept na skvělou pleť. Jak si tedy udržet střevo ve skvělé kondici a zajistit pružnost své pleti?

  1. Dopřejte si detox - Pokud se v poslední době necítíte 100%, je čas trochu pročistit organismus. Zdravému zažívání půjdete naproti, pokud na nějakou dobu omezíte alkohol a kávu, které zvyšují propustnost střev, a především vysadíte lepek a rafinovaný cukr. Ten napomáhá množení kvasinek a způsobuje v těle záněty. Detoxikační proces ve svém těle uspíšíte i díky vhodných doplňkům stravy. Na očistu se specializuje slovenská značka MALINNA a jejich elixíry, které stačí přikapat do pití. Elixir Mint organizmus čistí a detoxikuje, Elixir Vanilla mu dodává klíčové živiny.
  2. Doplňujte probiotika i prebiotika - Probiotika jsou ti správňáci v našem trávícím traktu, kteří pomáhají nastavit ve střevech rovnováhu. Jsou to živé organismy – bakterie a nebo kvasinky – které je zapotřebí doplňovat hlavně při užívání antibiotik, ale nezapomínejte na ně ani v "normálním provozu". Skvěle k tomu poslouží pití kombuchy anebo fermentovaná zelenina. Tyto bakterie potřebují podpořit a nakrmit, a proto je důležité jim dodat i rostlinnou vlákninu aneb prebiotika ve formě, která opravdu doputuje až do střev. Denně bychom měli sníst alespoň 20-35 g prebiotické vlákniny. V jídelníčku by vám neměly chybět například batáty, cibule, česnek, či jablka nebo borůvky, které zvyšují množství bifidobakterií v těle. Prebiotika podpořte také harmonizací zažívání a detoxikací organismu s Digest Plus nebo Aloe Vera.
  3. Kolagen a pořádná hydratace - Na rovnováhu prospěšných bakterií ve střevech má příznivý účinek i dostatek tekutin. Tomu napomáhá i dostatek kolagenu v těle, který naprosto zásadní pro pevnost a mladistvost vaší pleti. Spolu s věkem se jeho tvorba snižuje a tím se oslabuje i střevní bariéra, což může vést ke vzniku různých onemocnění. Kolagen je proto naprostý základ pro zachování zdravého těla. Spolu s kolagenem působí pospěšně a hojivě i kokosový olej a jiné zdravé tuky, např. omega 3 mastné kyseliny z mořských tučnější ryb.
  4. Nestresovat! - Tou největší hrozbou pro funkčnost střev i celého těla je známý strašák – chronický stres. V momentě, kdy se stresujete totiž tělo přepne do režimu obrany a dochází k omezení přísunu krve do střev a tím i omezení tvorby trávicích šťáv, potřebných pro správné fungování a tvorbu střevních bakterií. Jejich množství se začne snižovat prostě proto, že se jim nevěnuje dostatečná péče. Rozhozené zažívání má pak zase negativní dopad na duševní pohodu a celé je to začarovaný kruh. Začněte tedy tím, že budete správně a pořádně pečovat o sebe. Vědomě odbourávejte stres pomocí činností, které vám dělají radost a zklidňují tělo i mysl, dopřejte si dostatek odpočinku, a vytvořte si pravidelný režim a relaxující beauty rituál. Vsaďte třeba na aromaterapii nebo doplňte vitamín D, hořčík a zinek, důležité minerály bojující proti stresu.

 

Zobrazit další

Pokožka a těhotenství, vše, co potřebujete vědět
Jak hydratovat pleť
Přečíst článek

10 min čtení