Clean beautyPéče o pleťPéče o tělo

Jak správně na opalovací krém? Máme pro vás přehledný návod

Jak správně na opalovací krém? Máme pro vás přehledný návod

Máte svoji beauty rutinu promyšlenou do detailů, používáte správné účinné látky proti stárnutí pro vaši pleť a zařadili jste i doplňky stravy pro ještě šťavnatější pleť a vlasy, ale krém s SPF používáte jen náhodně na dovolené nebo když se jdete opalovat? Jsme v tom s vámi! Chyby v používání SPF jsou totiž opravdu běžné. Pojďme se tedy spolu podívat, jak sluneční záření ovlivňuje naši pokožku, jak správně používat opalovací krém a jak si vybrat ten nejlepší netoxický bezpečný opalovací krém. Sluníčko i přesto, že je to náš nejoblíbenější zvedač nálady a zdroj vitamínu D v jednom, totiž stárnutí opravdu dost urychluje a poškozuje naši DNA. Svoje dny na slunci se ale obětovat opravdu nechystáme.

UVA a UVB záření, jaký je v tom rozdíl?

UVA a UVB jistě znáte, z lahviček opalovacích krémů, které slibují, že vás ochrání před obojím. Jaký je v nich ale rozdíl? Jednoduchá odpověď je ZÁSADNÍ!

Síla UVA záření je stejná od rána do večera, stejně tak se jeho intenzita nemění během roku a působí stejně v létě jako v zimě. UVA záření navíc není odfiltrováno oblačností ani sklem okna. Proniká také hluboko do kůže, kde poškozuje DNA, může způsobovat rakovinu kůže, předčasné stárnutí a sluneční alergie. Před UVA nás chrání oblečení, ale jeho ochrana se snižuje pokud je oblečení mokré, seprané nebo světlé barvy.

UVB je zodpovědné za viditelné opálení a také za spálenou kůži. Stejně jako UVA i UVB může poškodit buněčné DNA a při dlouhodobém působení může být zodpovědné i za rakovinu kůže. UVB je intenzivnější mezi 10 a 16 hodinou, a proto efektivní ochranou je se v této době slunění vyhnout.

Je přírodní ochrana efektivní?

Opalovací krémy používají dva základní druhy ochrany. Fyzikální a chemický filtr. Chemické filtry absorbují UV paprsky a mění je na teplo. Mají ale pár zásadních nevýhod, většina chemických filtrů nechrání vůbec před UVA paprsky. Chemické filtry jsou spojeny s rizikem vzniku alergie, rakoviny prsu u žen a také nesprávného vývoje plodu. Chemické filtry se ukládají v našem těle a v krvi a lze je detekovat i několik týdnů po ukončení jejich používání. Chemické filtry by se také vůbec neměly používat u dětí, protože není potvrzená jejich neškodnost pro jejich vývoj. Chemické filtry jsou nebezpečné i pro vodní živočichy, znečišťují vody a oceány a jsou zodpovědné za vymírání korálových útesů.

Druhou variantou jsou fyzikální filtry, které se používají v přírodní kosmetice, které zůstávají na povrchu kůže, kde odráží UVA i UVB záření. Bohužel u nás stále přetrvává představa, že je přírodní kosmetika méně účinná. Co se týče opalovacích krému, ale platí pravý opak. Spolehlivou ochranou proti UVA je oblečení a oxid zinečnatý tedy účinná látka obsažená v přírodních opalovacích krémech.

Důležité je také vědět, že ochranný faktor SPF udává jen míru ochrany proti UVB, ale negarantuje ochranu proti UVA, které je pro nás škodlivější. Musíme proto věnovat pozornost složení a ujistit se, že krém obsahuje oxid zinečnatý, který je navíc narozdíl od oxidu titaničitého, bezpečný i pro děti.

Jak správně používat opalovací krém?

Správné používání je klíč! Aby nás opalovací krém ochránil, je potřeba dodržovat pravidla správné aplikace.

  • Krém s SPF bychom měli používat každý den po celý rok i pokud se zrovna nikam nechystáme, protože sluneční záření proniká i skrz sklo oken.
  • SPF by tak měl být posledním krokem naší beauty rutiny před aplikací make-upu. Než ho ale použijete, nechte krém nebo olej vsáknout a pokožku oschnout. Můžeme také tento krok nahradit použitím denního krému s SPF během zimních měsíců nebo pokud zůstáváme doma.
  • Během léta a pokud se chystáme ven je lepší použít vyšší ochranný faktor SPF.
  • Pokud se chystáme na delší pobyt na přímém slunci, třeba během sportu, u vody nebo při lyžování,  je ideální zvolit opalovací krém s nejvyšším stupněm ochrany tedy SPF 50.
  • Krém musíme také použít v dostatečném množství. Obvykle používáme opalovacího krému méně, než je potřeba, měl by tvořit souvislou vrstvu, kterou necháme vsáknout.
  • Posledním důležitým pravidlem je jeho opakované používání během dne. Pokud se třeba opět chystáme odpoledne ven, je třeba krém nanést znovu. Doporučení EU je každé 2-3 hodiny při pobytu venku nebo ihned po koupání.

Zobrazit další

Dechem a meditací proti stresu a úzkosti s Klárou Pokornou
Jak vyčistit zuby batoleti?