Doprava zdarma při nákupu nad 1 500 
Doprava zdarma při nákupu nad 1 500 
Domů Blog Jak minimalizovat rizika alergie na kosmetiku? Prevence a postup při výskytu alergických reakcí
Jak minimalizovat rizika alergie na kosmetiku? Prevence a postup při výskytu alergických reakcí

Jak minimalizovat rizika alergie na kosmetiku? Prevence a postup při výskytu alergických reakcí

Zajímáte se o krásu a péči o pleť, ale obáváte se alergických reakcí na kosmetiku? V tomto článku se podíváme na účinné způsoby, jak minimalizovat rizika spojená s alergiemi na kosmetické produkty. Od prevence prostřednictvím výběru správných produktů a složek až po postupy řešení případných alergických reakcí – máme pro vás pokryto. Budete se dozvídat o klíčových faktorech, které mohou způsobit alergie na kosmetiku, a také o tom, jak správně reagovat, pokud se objeví nežádoucí příznaky. Nechte se vést naší odbornou radou a užijte si krásnou péči o pleť bez obav. Přečtěte si náš plný článek a objevte svět bezpečného kosmetického užívání. Vaše pokožka si zaslouží jen to nejlepší!

Co jsou alergie na kosmetiku a jak vznikají?

Alergie na kosmetiku mohou postihovat mnoho lidí a způsobit nepříjemné, až nebezpečné reakce. Definujeme alergii na kosmetiku jako nadměrnou reakci imunitního systému na složky obsažené v kosmetických produktech. Nejčastěji jsou alergie způsobeny chemickými látkami, barvivy, vonnými látkami a konzervačními látkami, které jsou obsaženy v různých výrobcích. Proto je tak nesmírně důležité vybírat kosmetiku pečlivě a věnovat extrémní pozornost složení a původu jednotlivých složek.

Proč dochází k alergickým reakcím na kosmetiku?

K alergickým reakcím na kosmetiku dochází, když imunitní systém těla identifikuje některou z kosmetických složek jako nebezpečnou a začne na ni reagovat. Následkem toho se u citlivých jedinců mohou objevit kožní projevy, jako jsou zarudnutí, svědění, vyrážky, nebo dokonce otoky. Důležité je, že tato reakce není závislá na konkrétním typu pleti, ačkoliv lidé s citlivou nebo poškozenou pokožkou jsou více náchylní k rozvoji alergie na kosmetiku.

Obrázek Jak minimalizovat rizika alergie na kosmetiku? Prevence a postup při výskytu alergických reakcí 1

Jak se projevuje alergie na kosmetiku?

Alergie na kosmetiku mohou mít různé projevy, které se liší podle jednotlivých osob. Mezi nejčastější příznaky patří zarudnutí pokožky, svědění, pálení, vyrážky, suchá kůže nebo otoky. Pokud se tyto příznaky vyskytnou po aplikaci určité kosmetiky a opakovaně se zhoršují, může to být indikace alergie.

Nejčastější příznaky alergie na kosmetiku

 1. Zčervenání a svědění: To jsou často první příznaky alergické reakce na kosmetický produkt. Přímo po aplikaci se může pokožka začervenat a začít intenzivně svědit. Toto svědění může být místní nebo se může šířit na jiné části těla.
 2. Vyrážky: Alergická reakce na kosmetiku může způsobit vznik vyrážek, které se mohou projevit jako pupínky, puchýře nebo drobné červené skvrny. Tyto vyrážky jsou často doprovázeny svěděním a nepohodlím.
 3. Otoky: Některé alergické reakce mohou způsobit otoky na obličeji, očních víčkách nebo rtech. Otoky mohou být mírné až vážné a mohou způsobit estetické i fyzické nepohodlí.
 4. Suchá a loupající se kůže: Alergie na kosmetiku může narušit přirozenou rovnováhu pokožky a způsobit její vysušení a loupání. Pokožka může působit podrážděně a necitlivě.

Obrázek Jak minimalizovat rizika alergie na kosmetiku? Prevence a postup při výskytu alergických reakcí 3

Jak rozpoznat, že se jedná o alergii na kosmetiku

 1. Časová souvislost: Pokud se příznaky objeví krátce po aplikaci nového kosmetického produktu, je pravděpodobné, že jde o alergickou reakci. Tyto příznaky se obvykle projeví do 24-48 hodin po aplikaci.
 2. Opakující se reakce: Pokud se stejné příznaky objeví pokaždé, když použijete konkrétní kosmetický produkt, je to silný signál, že jde o alergickou reakci na tento produkt.
 3. Reakce na specifické složky: Pokud víte, že jste alergičtí na určitou složku, která je obsažena v kosmetickém produktu, pravděpodobnost alergické reakce je vyšší. Mnoho lidí trpících alergií má specifické alergie na určité látky jako například parfémy, konzervanty nebo barviva.

Je-li podezření na alergii na kosmetiku, je důležité produkt okamžitě přestat používat. Pokud se příznaky zhoršují nebo trvají déle než pár dní, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc. Nejlepším přístupem k prevenci alergií na kosmetiku je důkladné čtení složení produktů, provádění testů na malé ploše pokožky před plnou aplikací a volba hypoalergenních produktů, zejména pokud máte citlivou pokožku. Vaše zdraví a pohodlí jsou důležité, a proto je důležité se s alergiemi na kosmetiku vypořádat s opatrností a péčí.

Obrázek Jak minimalizovat rizika alergie na kosmetiku? Prevence a postup při výskytu alergických reakcí 5

Jak se chránit před alergiemi na kosmetiku?

Prevence alergií na kosmetiku je klíčová pro udržení zdravé a krásné pokožky. Existuje několik účinných způsobů, jak se chránit před nežádoucími alergickými reakcemi, zejména pokud máte citlivou pleť nebo jste náchylní k alergiím. Zde jsou některé tipy, jak minimalizovat rizika a vybrat si správnou kosmetiku:

Jak vybrat kosmetiku vhodnou pro citlivou pleť a alergiky?

 1. Čtěte složení: Pečlivě čtěte složení kosmetických produktů a vyhýbejte se těm, které obsahují agresivní chemické látky, parfémy a barviva. Méně složek obvykle znamená menší riziko alergií.
 2. Hypoalergenní produkty: Sáhněte po produktech označených jako "hypoalergenní", což znamená, že byly formulovány tak, aby minimalizovaly riziko alergických reakcí.
 3. Test na malé ploše pokožky: Než nový produkt použijete na celou plochu obličeje nebo těla, proveďte test na malém a méně viditelném místě pokožky. To vám pomůže zjistit, zda na produkt nereagujete alergicky.
 4. Volba přírodních produktů: Přírodní kosmetika často obsahuje méně syntetických látek a chemikálií, což může snížit riziko alergií. Vyhněte se však i zde přísadám, na které jste citliví.

Obrázek Jak minimalizovat rizika alergie na kosmetiku? Prevence a postup při výskytu alergických reakcí 7

Jaké jsou nejlepší způsoby, jak minimalizovat riziko alergických reakcí na kosmetiku?

 1. Patch test: Před použitím nového produktu proveďte tzv. patch test – naneste malé množství produktu na malou plochu pokožky na vnitřní straně zápěstí nebo za uchem. Pokud se během 24-48 hodin neobjeví žádná reakce, je pravděpodobnost alergie nižší.
 2. Postupné zavádění nových produktů: Zavádějte nové produkty postupně a ne kombinujte najednou více nových produktů. Pokud se objeví reakce, bude snazší identifikovat, který produkt je zodpovědný.
 3. Sledujte reakce: Buďte pozorní na reakce pokožky po použití nového produktu. Pokud se začne objevovat zarudnutí, svědění, vyrážky nebo jiné nepříznivé příznaky, přestaňte produkt okamžitě používat.
 4. Důkladné očištění: Každý večer pečlivě odstraňte veškerou kosmetiku a nečistoty z obličeje. To pomůže minimalizovat kontakt s potenciálně alergenními látkami.

Pamatujte, že každá pokožka je jedinečná a reaguje odlišně na různé produkty. Důkladné zkoumání složení, postupné zavádění nových produktů a citlivé naslouchání potřebám vaší pleti jsou klíčem k minimalizaci rizika alergických reakcí na kosmetiku. Ať už máte citlivou pleť nebo nikoliv, péče o svou pokožku s ohledem na prevenci alergií je cesta k dlouhotrvající kráse a pohodlí.

Jak léčit alergie na kosmetiku?

Důležité je odstranit zdroj alergie, tedy přestat používat kosmetický produkt, který vyvolal reakci, a vyhledat lékařskou pomoc. Dermatolog provede diagnózu alergie a doporučí vhodnou léčbu. Jak zklidnit podrážděnou pokožku jsme popisovali v našem předešlém článku.

Léčba alergií na kosmetiku je důležitá pro získání úlevy od nepříjemných příznaků a obnovení zdraví pokožky. Pokud se objeví příznaky alergické reakce na kosmetický produkt, je důležité jednat rychle a vhodně. Zde jsou způsoby, jak léčit alergie na kosmetiku:

Zbavení se příznaků alergie na kosmetiku

 1. Přestaňte používat problematický produkt: Prvním krokem je přerušení používání kosmetického produktu, který způsobil alergickou reakci. To umožní pokožce se zklidnit a minimalizovat další podráždění.
 2. Očistěte pokožku: Důkladné očištění pokožky jemným čisticím produktem může pomoci odstranit zbytky alergenů a zklidnit pokožku.
 3. Použití zklidňujících přípravků: Krémy nebo gely s obsahem aloe vera, heřmánku nebo ovesných vloček mohou pomoci uklidnit podrážděnou pokožku.

Obrázek Jak minimalizovat rizika alergie na kosmetiku? Prevence a postup při výskytu alergických reakcí 9

Dostupné léky a léčebné metody pro alergie na kosmetiku

 1. Antihistaminika: OTC antihistaminika mohou pomoci snížit svědění, zarudnutí a další alergické reakce. Doporučuje se konzultace s lékařem pro správnou volbu.
 2. Topické kortikosteroidy: Lékař může předepsat krém nebo mast obsahující kortikosteroidy, které pomohou snížit zánět a podráždění pokožky.
 3. Emolienty: Speciální hydratační přípravky mohou pomoci obnovit ochrannou bariéru pokožky a minimalizovat suchost a loupání.
 4. Léčba u lékaře: V případě vážnějších alergických reakcí, jako jsou silné otoky nebo vyrážky, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Může být nutné podstoupit léčbu kortikosteroidy, a to buď v topické formě, nebo dokonce ústně.
 5. Imunoterapie: V některých případech může být vhodná imunoterapie, která pomáhá tělu postupně zvykat se na alergeny a snižuje tak reakci na ně.

Je důležité mít na paměti, že každý člověk může na léčbu reagovat jinak. Než začnete užívat jakékoli léky nebo aplikovat léčebné metody, je vhodné se poradit s lékařem, zejména pokud máte vážné nebo opakující se alergické reakce. Pro aktivní péči o pokožku je také klíčové vyhýbat se alergenům a volit pečlivě kosmetické produkty, které vyhovují vašemu typu pleti.

Obrázek Jak minimalizovat rizika alergie na kosmetiku? Prevence a postup při výskytu alergických reakcí 11

Jak testovat citlivost na kosmetiku?

Testování citlivosti na kosmetiku je důležitým krokem před použitím nového kosmetického produktu, zejména pokud máte citlivou pleť nebo jste náchylní k alergiím. Existuje několik způsobů, jak prověřit, zda váš organismus reaguje na daný produkt.

Jak fungují testy na citlivost na kosmetiku?

Testy na citlivost na kosmetiku slouží k odhalení možných alergických reakcí nebo podráždění, které by mohly být způsobeny novým kosmetickým produktem. Tyto testy mohou pomoci identifikovat rizika předtím, než se alergické reakce stanou viditelnými nebo nepříjemnými.

Postup pro testování citlivosti na kosmetiku:

 1. Patch test: Nejčastěji používanou metodou je patch test. Vyberte malý a méně viditelný kousek pokožky, jako je například místo za uchem nebo na vnitřní straně zápěstí. Naneste malé množství produktu na toto místo a nechte působit 24-48 hodin. Pokud se objeví zarudnutí, svědění, vyrážky nebo jiné nepříznivé příznaky, znamená to, že by produkt mohl být pro vás problematický.
 2. Testování na vnitřní části lokte: Tato metoda zahrnuje nanášení malého množství produktu na vnitřní stranu lokte. Nechte působit stejně jako u patch testu. Pokud se objeví nepříznivé reakce, mělo by to být varování.
 3. Test na malé části obličeje: Tuto metodu provádějte opatrně, zejména pokud máte citlivou pleť na obličeji. Naneste malé množství produktu na malou plochu obličeje, například za uchem. Sledujte pokožku několik dní a pozorujte, zda se objeví nějaká reakce.

Je důležité mít na paměti, že testy na citlivost nejsou stoprocentní zárukou absence alergických reakcí, ale mohou významně snížit riziko nepříjemných příznaků. Pokud se rozhodnete provést test na citlivost, pamatujte na pečlivé vyčištění pokožky před testem a sledování reakcí s ohledem na časový interval. V případě, že se objeví jakékoli negativní reakce, je nejlepší tento produkt nepoužívat a poradit se s lékařem, pokud jsou příznaky silné nebo se nezlepšují.

Obrázek Jak minimalizovat rizika alergie na kosmetiku? Prevence a postup při výskytu alergických reakcí 13

Nejčastější alergeny v kosmetice

Mezi nejčastější alergeny v kosmetice patří různé chemické látky, barviva, konzervační látky a parfémové složky. Patří sem například parabeny, formaldehyd, sulfáty, benzofenony a diethanolamin. Tyto látky jsou často obsaženy v líčidlech, krémech a šamponech a mohou způsobovat alergické reakce u citlivých jedinců.

Seznam nejčastějších alergenů v kosmetice zahrnuje:

 1. Parfémy: Mnoho kosmetických produktů obsahuje parfémy, které jsou často spojovány s alergickými reakcemi.
 2. Konzervanty: Některé konzervanty, jako je methylchloroisothiazolinone, mohou způsobovat citlivost a alergie.
 3. Barviva: Zejména azobarviva mohou způsobovat alergické reakce.
 4. Parabeny: Tato chemická sloučenina se používá jako konzervační prostředek a může způsobovat podráždění a alergie.
 5. Lanolin: Tato složka odvozená z ovčí vlny může být alergenní, zejména pro lidi s citlivou pokožkou.

Jak se vyhnout nejčastějším alergenům v kosmetice?

 1. Čtěte etikety: Před koupí si pečlivě pročtěte složení produktu a vyhněte se těm, které obsahují známé alergeny.
 2. Volba bezparfémových produktů: Zvolte produkty označené jako "bezparfémové" nebo "parfémově neutrální".
 3. Hypoalergenní kosmetika: Sáhněte po produktech označených jako "hypoalergenní", což znamená, že byly formulovány tak, aby minimalizovaly riziko alergických reakcí.
 4. Přírodní kosmetika: Produkty s přírodními složkami mohou být vhodnou volbou pro lidi s citlivou pokožkou.
 5. Patch test: Před plným použitím nového produktu proveďte patch test na malé ploše pokožky, abyste zjistili, zda na něj reagujete alergicky.

Vyhnout se nejčastějším alergenům v kosmetice je klíčem k prevenci nepříjemných alergických reakcí. Mějte na paměti, že každá pokožka je jedinečná, a proto je důležité pečlivě vybírat produkty, které jsou pro váš typ pleti šetrné.

Obrázek Jak minimalizovat rizika alergie na kosmetiku? Prevence a postup při výskytu alergických reakcí 15

Přírodní kosmetika pro alergiky

Pro alergiky a osoby s citlivou pletí může být výhodou použití přírodní 100% clean kosmetiky. Clean beauty produkty jsou často vyrobeny z přírodních ingrediencí bez chemických látek, barviv a parfémů, což minimalizuje riziko alergických reakcí. Mnoho z těchto produktů je označeno renomovanými certifikáty, což může být pro alergiky výhodou při výběru vhodné kosmetiky. Přesto je však důležité dát si pozor na některé přírodní účinné látky, které bývají běžnými alergeny i mimo kosmetický svět. Pozor, pokud máte alergii na určité ovoce, oleje nebo propolis. Máte-li například alergii na citrusy a použijete čisticí tonikum s extraktem z květů pomerančovníku, je možné, že se alergie projeví. Na NAQED máme opravdu široký výběr 100% clean kosmetiky, kterou si můžete prohlédnout zde.

Jaká je prevence alergií na kosmetiku?

Prevence alergií na kosmetiku je klíčová pro udržení zdravé a krásné pokožky. Nejlepší způsoby prevence zahrnují pečlivý výběr produktů bez agresivních složek, volbu hypoalergenních variant, čtení složení, a provádění patch testů před plnou aplikací. Zvažte i volbu přírodní kosmetiky a minimalizaci používání parfémovaných produktů.

Pokud již máte alergickou reakci na kosmetiku, přerušte používání problematického produktu okamžitě. Očistěte pokožku, použijte zklidňující přípravky s aloe vera nebo heřmánkem. Pokud jsou příznaky vážné nebo nezmizí, vyhledejte lékařskou pomoc. Pro další péči se vyhněte používání nových produktů a snažte se držet se osvědčených a bezpečných možností, které vaší pleti neškodí.

Závěrem

Je nezbytné věnovat pozornost minimálnímu riziku alergických reakcí správným výběrem kosmetiky, zejména těch přírodních. Pečlivý výběr kosmetických produktů může výrazně snížit pravděpodobnost nepříjemných reakcí na pokožce. Volba přírodní kosmetiky může být pro mnoho jedinců se citlivou pletí a náchylností k alergiím velkým krokem správným směrem, protože obsahuje méně agresivních a syntetických složek.

V případě, že se přesto alergické reakce na kosmetiku objeví, je důležité jednat rychle a zodpovědně. Okamžité přerušení používání problematického produktu a očištění pokožky může pomoci minimalizovat nepohodlí. V případě, že se příznaky zhoršují nebo jsou vážné, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc. Lékaři mohou nabídnout vhodné léčebné metody, včetně antihistaminik, kortikosteroidů a dalších zklidňujících prostředků.

Celkově je třeba při péči o pleť dbát na prevenci a rychlou reakci v případě nežádoucích alergických reakcí. Vyhnout se potenciálně problematickým složkám, volit jemné a přírodní produkty a v případě potřeby konzultovat s lékařem jsou klíčové kroky pro zajištění zdravé a pohodlné pokožky.

Související příspěvky

5 věcí, které vědět, než začnete s clean beauty
5 věcí, které vědět, než začnete s clean beauty
Pokračovat ve čtení
Pigmenty v clean make-up produktech
Pigmenty v clean make-up produktech
Pokračovat ve čtení
Jak na kosmetiku do letadla?
Jak na kosmetiku do letadla?
Pokračovat ve čtení
KVÍZ: Typ vaší osobnosti podle vaší beauty rutiny
KVÍZ: Typ vaší osobnosti podle vaší beauty rutiny
Pokračovat ve čtení
Mineral Defence Sunscreen: Konečně, konečně, konečně
Mineral Defence Sunscreen: Konečně, konečně, konečně
Pokračovat ve čtení
Mountain routine – STOP hydrataci!
Mountain routine – STOP hydrataci!
Pokračovat ve čtení

Jste naqed?

ZŮSTAŇTE S NÁMI A NIC VÁM NEUNIKNE
K PRVNÍ OBJEDNÁVCE NAVÍC ZÍSKÁTE DOPRAVU ZDARMA.
0

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.

WeePie Cookie Allow cookie category settings icon

Nastavení souborů cookie
Níže si můžete vybrat, jaký druh cookies povolíte na tomto webu. Kliknutím na tlačítko „Uložit nastavení souborů cookie“ použijete svou volbu.

FunkčníNaše webové stránky používají funkční soubory cookie. Tyto soubory cookie jsou nezbytné k tomu, aby naše webové stránky mohly fungovat.

AnalytickéNaše webové stránky používají analytické soubory cookie, aby bylo možné analyzovat naše webové stránky a optimalizovat je pro účely a.o. použitelnost.

Sociální médiaNáš web umísťuje soubory cookie sociálních médií, aby vám ukázal obsah třetích stran, jako je YouTube a FaceBook. Tyto soubory cookie mohou sledovat vaše osobní údaje.

ReklamníNáš web umísťuje reklamní soubory cookie, aby vám zobrazoval reklamy třetích stran na základě vašich zájmů. Tyto soubory cookie mohou sledovat vaše osobní údaje.

JinéNaše webové stránky umisťují soubory cookie třetích stran z jiných služeb třetích stran, které nejsou analytické, sociální sítě ani reklama.

WeePie Cookie Allow close popup modal icon